kadu.net logo

Sytuacja prawna zakładów bukmacherskich w Polsce – co warto o tym wiedzieć?

Czy zakłady bukmacherskie są legalnie na terenie Polski? Jakie zezwolenie musi uzyskać bukmacher działający przez Internet? Jak poznać nielegalną firmę bukmacherską? Niniejszy artykuł odpowiada na wszystkie pytania związane z zakładami wzajemnymi, które mogą interesować gracza.

Jakie przepisy regulują działalność firm bukmacherskich w Polsce?

Najważniejszy akt prawny, który reguluje działalność polskiego sektora bukmacherskiego, to Ustawa o Grach Hazardowych przyjęta 19 lipca 2009 roku oraz jej późniejsza nowelizacja. Zgodnie z nią bukmacher musi uzyskać odpowiednie zezwolenie od Ministerstwa Finansów. Przepisy przewidują ponadto oddzielne licencje dla bukmacherów działających online oraz firm stacjonarnych. Jeśli dany podmiot chce prowadzić swoją działalność w obydwu tych obszarach, musi uzyskać oba zezwolenia od MF.

Jak wygląda proces wydawania licencji bukmacherom? Czym różni się bukmacher online od stacjonarnego?

Gracz może nie zdawać sobie sprawy z tego faktu, jednak polskie prawo wyraźnie rozróżnia firmy bukmacherskie oferujące zakłady w punktach stacjonarnych od bukmacherów działających online.

Fakt ten niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Użytkownik może intuicyjnie zakładać, że jeżeli jakaś firma posiada legalne lokale, gdzie dokonuje się zakładów, to automatycznie zgodna z prawem jest także jej działalność w Internecie. Błąd. Rodzime przepisy wyraźnie dzielą te dwie kategorie bukmacherów. Co więcej, działalność online wymaga uzyskania zupełnie odrębnego zezwolenia niż to, które uprawnia bukmachera to działania w modelu stacjonarnym.

Aby otrzymanie licencji było możliwe, podmiot musi spełnić szereg wymienionych w ustawie wymagań. Dotyczą one między innymi kapitału zakładowego spółki, sposobu archiwizacji danych czy też obszaru działalności: akceptowane są tylko firmy z terenu Polski, UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Prowadzenie działalności wiąże się też z obowiązkiem wpłacenia na rzecz Skarbu Państwa określonego przepisami zabezpieczenia. W sytuacji punktów stacjonarnych wynosi ono 40 tysięcy złotych. W przypadku firm bukmacherskich działających online jest to kwota 480 tysięcy złotych.

Jak sprawdzić, czy dana firma bukmacherska działa zgodnie z polskim prawem?

Najpierw należy wyjaśnić, jakie czynniki same w sobie nie stanowią żadnej gwarancji, jeśli chodzi o legalność firmy bukmacherskie działającej online. Aspekty, o których mowa, to przede wszystkim:

  • dostępność strony bukmachera w języku polskim: z usług podmiotów, które nie posiadają zezwolenia na internetowe działanie w Polsce, wciąż korzysta wielu polskich graczy. Firmy te zdają sobie sprawę z ogromnego popytu, dlatego też dokładają wszelkich starań, aby oferować polskim graczom jak najwięcej udogodnień, w tym tłumaczenie witryny na język polski, a czasami nawet wsparcie techniczne po polsku;
  • możliwość płatności w polskiej walucie: jak powyżej;
  • fakt, że strona bukmachera jest dostępna z polskiego IP: władze regularnie starają się blokować nielegalnych e-bukmacherów (zresztą tak samo, jak kasyna internetowe), jednak proces ten działa powoli, dlatego nie wszystkie firmy pozbawione zezwolenia zdążyły zostać zablokowane;
  • zapewnienia bukmachera, że akceptuje graczy z Polski: większość firm bukmacherskich informuje w regulaminach o dostępności swojej oferty dla polskich użytkowników. W żaden sposób nie świadczy to jednak o tym, że taki bukmacher jest legalny.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Przede wszystkim na zmiany adresu strony. Często zdarza się tak, że główna witryna firmy bukmacherskiej już została zablokowana przez władze. Wtedy bukmacher może tworzyć powiązane witryny, np. przed właściwym adresem zostaje dodana liczba 13, przez co cały adres wygląda w taki sposób: 13-nazwa bukmachera.com.pl.

Istotną wskazówką są także dostępne metody płatności. Jeśli podmiot nie oferuje wpłat i wypłat przez karty płatnicze oraz przelewy bankowe, najpewniej oznacza to, że operatorzy tych systemów nie mogą realizować żadnych transakcji do ani od wskazanej firmy.

Oczywiście najpewniejszą metodą, która zapewnia jednoznaczną wiedzę, jest sprawdzenie, czy wybrany podmiot znajduje się na liście licencjonowanych firm bukmacherskich. W tym celu wystarczy odwiedzić witrynę Ministerstwa Finansów, gdzie znajdują się wszystkie firmy posiadające zezwolenie na oferowanie zakładów wzajemnych przez Internet. Gracz powinien przy tym pamiętać, aby sprawdzić zezwolenie na działalność via online, które nie jest tożsame z licencją uprawniającą do prowadzenia usług w modelu stacjonarnym.

Czy warto grać u nielegalnych bukmacherów? Jakie grożą za to kary i jakie jest ryzyko gracza?

Dostępne dane wskazują, że tzw. szara strefa zakładów bukmacherskich ciągle cieszy się w Polsce dość sporą popularnością. Zdaniem zdecydowanej większości ekspertów jest to kwestia związana z podatkami oraz różnicą kursów. Jak wiadomo, nielegalni bukmacherzy przeważnie mogą pozwolić sobie na oferowanie graczowi korzystniejszych kursów. Warto jednak pamiętać o tym, z jakim ryzykiem wiąże się gra na stronach pozbawionych licencji:

  • nielegalny bukmacher nie jest krępowany przepisami polskiego prawa. Oznacza to między innymi fakt, że taka firma może umieszczać w swoich regulaminach różnego rodzaju niedozwolone klauzule lub też zapisy regulaminu wykluczające się wzajemnie i uniemożliwiające jednoznaczną interpretację;
  • strona bukmacherska, która działa bez licencji może w dowolnym momencie zmienić zasady swojego funkcjonowania. Na przykład Polska może trafić na listę krajów, które nie są akceptowane. Może też dojść do blokowania polskich adresów IP. W takich przypadkach gracz może mieć ogromne problemy na przykład z wypłatą swoich pieniędzy;
  • w przypadku ewentualnych sytuacji spornych polski gracz korzystający z nielegalnego bukmachera online de facto nie posiada żadnej wyższej instancji, do której mógłby się odwołać i uzyskać rozstrzygnięcie swojego problemu.

Jaki stąd wniosek? Otóż, nawet jeśli obstawianie zakładów u bukmachera, który nie posiada zezwolenia na działalność w Polsce, jest bardziej opłacalne pod względem stricte ekonomicznym, to czytelnik powinien naprawdę dobrze się zastanowić, czy warto podejmować tak duże ryzyko. Zwłaszcza że – jak wspomniano – w sytuacji pojawienia się problemów po prostu nie będzie można zwrócić się o ich rozwiązanie do żadnej instytucji państwowej.

Podsumowanie

Jak widać, status prawny firm bukmacherskich w Polsce wcale nie jest tak złożonym zagadnieniem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dla własnego bezpieczeństwa gracz powinien po prostu korzystać jedynie z oferty tych bukmacherów, którzy są licencjonowani przez Ministerstwo Finansów, nawet jeśli oferują oni zakłady po kursach mniej korzystnych, niż w przypadku podmiotów prowadzących swoją działalność w szarej strefie.